W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze, dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości.

 

W wyniku działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Dla Narodu Polskiego suwerenne państwo było jednak wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat  i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w licznych zrywach niepodległościowych oraz na polach bitewnych I wojny światowej. W końcu nadszedł ten dzień 11 listopada 1918r, zakończyła sie wojna, a Polska odzyskała Wolność.

W tym roku obchodzimy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Uczniowie klasy III b i III c Gim 6 pod kierunkiem nauczycieli przygotowali uroczystość, którego bohaterką stała się pieśń patriotyczna – tak samo jak w dawnych czasach “Polskim żołnierzom w niedoli towarzyszyły pieśni, które podtrzymywały na duchu i umilały czas spędzony z daleka od Ojczyzny”.

Młodzi artyści recytowali wiersze, przedstawiali scenki, a o godz. 11:11 uczniowie klas III Gim 6, klas III i VIII CKZiU oraz wszyscy pracownicy wspólnie zaśpiewali 4 zwrotki “Mazurka Dąbrowskiego”, hymnu, który dzisiaj 9 listopada 2018r. zabrzmiał we wszystkich polskich szkołach – “Od morza po Tatry, od Odry po Bug”.

W ten sposób wzięliśmy udział w akcji REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Następnie klasy III odśpiewały wcześniej przygotowane przez siebie pieśni:

III a –  “Szara piechota”

III b – “Legiony”

III c – “Wojenko, wojenko”

w czym oczywiście pomagała im publiczność.

Wszystko to odbywało się w przepięknej scenerii przygotowanej przez uczniów klas III Gim oraz klas VIII dla dorosłych CKZi U pod kierunkiem opiekunów.