Witamy ponownie „Klasę z pasją”, tym razem w budynku przy ul. Rawskiej 3. 18 stycznia 2023 rok to szczególna data, w tym dniu zostaje oficjalnie otwarte Elbląskie Centrum Eksperymentu. Choć termin kolejnych zajęć przypadkowo splótł się z uroczystością i w szkole panowało lekkie zamieszanie, spotkanie warsztatowe odbyło się, a młodzież skorzystała także z urządzenia znajdującego się  w nowym w eksperymentarium.

Tym razem zajęcia dotyczyły lekcji geografii poświęconej zagadnieniom ukształtowania terenu oraz odczytywania map topograficznych. Uczniowie pod opieką Anny Jędrzejewskiej,  nauczycielki geografii w elbląskim CKZIU, najpierw sami zamienili się w kartografów tworząc własnoręcznie kolorową mapę Polski, następnie trzeba to było sprawdzić w praktyce… ale jak?

W nowopowstałym Elbląskim Centrum Eksperymentu posiadamy urządzenie, które składa się z powierzchni wypełnionej magnetycznym piaskiem, w którym formuje się różne kształty, następnie umieszczony w górnej części rzutnik nakłada na nadany kształt kolorową siatkę topograficzną. Można wyświetlić kształt Polski i przekonać się, czy dobrze wyprofilowaliśmy kształt kraju lub pokryć kolorową siatką różne fantazyjne formy z piasku jednocześnie obserwując zmiany na mapie podążające za zmianami w terenie. Jest to świetna zabawa służąca zdobywaniu umiejętności odczytywania map i jak to w naszym Centrum wiedza teoretyczna zastosowana w praktyce.

Klasa z pasją uczestniczyła także w plastycznych warsztatach kreatywnych, na których powstały medaliony z kolażem z suszonych kwiatów na zużytych płytach CD. Recykling na całego, a przy okazji upominki dla gości były.