Grudzień to gorący miesiąc w elbląskim CKZIU-ECEZ. Odwiedza nas wielu uczniów, korzystając z warsztatów przygotowanych przez naszych mistrzów w swoich pracowniach zawodowych. „Klasa z pasją” również zawitała do nas na kolejnych, cyklicznych zajęciach. Tym razem odbyły się dwie lekcje z fizyki dotyczące zagadnień pracy i energii.

Pierwsze zajęcia, w pracowni samochodowej, przygotowane przez nauczycieli Centrum, Romana Gorączkowskiego i Krzysztofa Chybowskiego dotyczyły III zasad dynamiki Newtona, a w szczególności trzeciej, dotyczącej oddziaływania dwóch przeciwstawnych sił. Do przeprowadzenia doświadczeń praktycznych posłużył prawdziwy samochód, będący szkolną pomocą dydaktyczną.

Druga lekcja w pracowni elektrycznej, pod opieką nauczyciela Wojciecha Krawczyka skupiała się wokół zagadnień energii. Jak zmienia się energia elektryczna w energię kinetyczną, świetlną, czy dźwięk? Do odpowiedzi posłużyły: silnik indukcyjny, kolumny głośników, analizator widma, instalacje świetlne. Pod opieką mistrzów wszystko staje się jasne, no i dotknąć można, choć z prądem lepiej uważać.

Po co uczymy się w szkole tych wszystkich rzeczy- często pytają uczniowie nauczycieli. W Centrum młodzież przekonuje się, że wiedza teoretyczna jest podstawą nawet w prostych zadaniach zawodowych.