Referaty na temat “Antoni Cierplikowski. Król wszystkich fryzjerów”
Kim był Antoni Cierplikowski?
Jeden z najsłynniejszych fryzjerów w dziejach, twórca nowych trendów, przyjaciel koronowanych głów. Antoni Cierplikowski, syn szewca, z fryzjerstwem zetknął się po raz pierwszy w wieku 11 lat. Naukę zawodu rozpoczął w Łodzi, by w 1901 roku wyjechać do Paryża . W 1910 roku miał już swój zakład fryzjerski. Dzięki aktorce teatralnej Ève Lavallière, wylansował nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej.
Mistrz czesał najsłynniejsze artystki oraz tworzył koncepcje fryzur dla wytwórni filmowych oraz dla gwiazd (to on wykreował wizerunek Josephine Baker). Do swojego zawodu podchodził wyjątkowo poważnie, jednak uważał, że jest ni mniej, ni więcej tylko po prostu fryzjerem. Był perfekcjonistą, nie znosił spoufalania się personelu z klientkami oraz nigdy się nie mylił, wybierając uczesanie dla klientek.
Zbudował globalne imperium fryzjerskie i kosmetyczne, które obejmowało kilka kontynentów. Po drugiej wojnie światowej wrócił do Paryża, gdzie szkolił kolejne pokolenia fryzjerów. Dał się poznać jako wyjątkowy ekscentryk – w swojej kamienicy stworzył szklane piętro, a sam sypiał w kryształowej trumnie. Pod koniec życia, po śmierci żony, wrócił do rodzinnego Sieradza. Zmarł tam w wieku 92 lat.